Zgodnie z art. 62d ust. 1 Prawa bankowego środki pieniężne zgromadzone na rachunku VAT są wolne od zajęcia na podstawie sądowego lub administracyjnego tytułu wykonawczego dotyczącego egzekucji lub zabezpieczenia innych należności niż podatek od towarów i usług. Rachunek VAT może być obciążony wyłącznie w celu realizacji zajęcia na podstawie administracyjnego tytułu wykonawczego, dotyczącego egzekucji należności z tytułu podatku od towarów i usług. (art. 62b ust. 2 pkt 9 Prawa bankowego).
Środki zgromadzone na rachunku VAT co do zasady są wolne od zajęcia. Nie ma tutaj znaczenia czy egzekucję prowadzi komornik czy administracyjny organ egzekucyjny. Jedynie w przypadku, gdy egzekwowana należność pochodzi z tytułu podatku od towarów i usług (niezapłacony przez klienta Banku podatek VAT) rachunek VAT może zostać obciążony. Jeżeli prowadzona jest egzekucja innych należności publicznoprawnych, jak podatki dochodowe, od nieruchomości, czynności cywilnoprawnych, opłaty, kary, grzywny itp. to środki zgromadzone na rachunku VAT nie mogą być zajęte. Organ egzekucyjny dokonując zajęcia powinien informować Bank jakiego typu należność jest egzekwowana od klienta Banku jak również czy jest to należność z tytułu podatku VAT czy też nie. Jeżeli z dokumentów przekazanych przez organ egzekucyjny wynika, że egzekwowana jest należność z tytułu podatku VAT to Bank ma obowiązek realizacji zajęcia.
Przepisy prawa nie wskazują z którego rachunku bankowego, konta firmowego czy też rachunku VAT w pierwszej kolejności należy realizować zajęcie na podstawie administracyjnego tytułu wykonawczego dotyczącego egzekucji należności z tytułu podatku VAT. Skoro przepisy prawa w tym zakresie „milczą” to Bank, moim zdaniem ma w tym wypadku swobodę podjęcia decyzji. Ważne jest jednak aby praktyka postępowania Banku w tego typu przypadkach była jednolita. Bank powinien zatem podjąć decyzję merytoryczną z którego rachunku bankowego, czy podstawowego (firmowego) czy też rachunku VAT dokonywać realizacji zajęcia należności z tytułu podatku od towarów i usług (VAT), o ile oczywiście na obu rachunkach znajduje się wystarczająca kwota pieniężna.