Weksel cz. 4 – Pełnomocnictwo do podpisania weksla

Czy pełnomocnictwo ogólne do prowadzenia spraw przedsiębiorstwa upoważnia do zaciągnięcia zobowiązania wekslowego w imieniu mocodawcy?

Nie budzi wątpliwości fakt, iż weksel można podpisać przez pełnomocnika. Zgodnie z powszechnie aprobowanym stanowiskiem doktryny i orzecznictwa do podpisania weksla, konieczne jest pełnomocnictwo określające rodzaj czynności (art. 98 k.c.) tj. pełnomocnictwo do zaciągania zobowiązań wekslowych. Z pełnomocnictwa takiego musi zatem jednoznacznie wynikać upoważnienie do wystawienia weksla lub wystawiania weksli w imieniu mocodawcy.

Mając jednak na względzie szczególny charakter i uproszczoną formę dochodzenia należności z weksla, pełnomocnik musi legitymować się pełnomocnictwem szczególnym do podpisania określonego weksla bądź rodzajowym do zaciągania zobowiązań wekslowych. Wystawienie weksla jest bowiem czynnością prawną przekraczającą zakres zwykłego zarządu. Z pełnomocnictwa takiego musi jednoznacznie wynikać upoważnienie do wystawienia weksla lub wystawiania weksli w imieniu mocodawcy, np. „upoważniam…. do zaciągania zobowiązań wekslowych w moim imieniu”, „…. upoważnia…. do wystawiania w jej imieniu weksli”. Do zaciągania zobowiązań wekslowych nie upoważnia pełnomocnictwo ogólne. Taki pogląd jest jednolity zarówno w doktrynie, jak i w orzecznictwie.

Nie będzie więc uprawniona do wystawienia weksla osoba, która ma umocowanie do zaciągania „wszelkich zobowiązań”, „wszelkich zobowiązań majątkowych” lub „zobowiązań finansowych” (tak komentarz do art. 1 prawa wekslowego; aut. Izabeli Heropolitańskiej).

Stanowisko takie zaprezentował także m.in. Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z dnia 18 kwietnia 2013 r., I ACa 1273/12

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *