Pełnomocnictwo procesowe a ujawnienie tajemnicy bankowej

Czy po przedstawieniu przez pełnomocnika procesowego pełnomocnictwa ogólnego do reprezentacji klienta banku, bank może udzielić temu pełnomocnikowi informacji o prowadzonych rachunkach dla klienta, udzielonych kredytach i zajęciach egzekucyjnych?

Zgodnie z art. 104 ust 3. Ustawy Prawo bankowe, Banku nie obowiązuje, z zastrzeżeniem ust. 4 i 4a, zachowanie tajemnicy bankowej wobec osoby, której dotyczą informacje objęte tajemnicą. Osobom trzecim informacje te mogą być ujawnione, z zastrzeżeniem art. 105, art. 106a i art. 106b, wyłącznie gdy osoba, której informacje te dotyczą, na piśmie upoważni bank do przekazania określonych informacji wskazanej przez siebie osobie lub jednostce organizacyjnej. Upoważnienie może być także wyrażone w postaci elektronicznej. W takim przypadku bank obowiązany jest do utrwalenia wyrażonego w ten sposób upoważnienia na informatycznym nośniku danych w rozumieniu art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.

Upoważnienie to nie jest tożsame z udzielonym pełnomocnictwem. Bank nie może udzielić informacji będącej tajemnicą bankową w przypadku gdy jest to pełnomocnictwo procesowe lub ogólne, które upoważnia do określonych czynności ale nie zawiera zwolnienia Banku z zachowania tajemnicy bankowej i upoważnienia do przekazania określonej informacji. Jeżeli w pełnomocnictwie brak jest informacji o upoważnieniu pełnomocnika przez klienta Banku do uzyskiwania konkretnych informacji dotyczących czynności bankowych i zwolnieniu tym samym Banku z tajemnicy bankowej to Bank zobowiązany jest odmówić udzielenia informacji aż do czasu gdy pełnomocnik zgłosi się ponownie już z prawidłowym upoważnieniem/pełnomocnictwem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *